NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Awaria sieci w OVH

2017-11-09 13:40:02


Brak prądu w sieci OVH


W godzinach porannych 9.11.2017 czekała wielu internautów oraz właścicieli stron przykra niespodzianka. Od samego rana trwałą awaria na sieci szkieletowej firmy OVH. Nie doszło do uszkodzenia przewodów światłowodowych. Awaria miała inny wymiar i na tą chwile wygląda że to bardziej problem firmy energetycznej EDF, która dostarcza energię elenktyczną do obsługi światłowodów firmy OVH. Z komunikatu firmy hostingowej wynika że awaria sieci szkieletowej miała przyczynę w braku prądu. Z komunikatów OVH i EDF wynika że na dwóch liniach energetycznych służących do zasilania sieci szkieletowej OVH zabrakło wymaganego napięcia co spowodowało brak zasilania. Sieć szkieletowa to światłowody na tak zwanej magistrali które mają ogromną przepustowość i służą do transferu danych w okolicach o największym wykorzystaniu sieci. Firma OVH posiada serwerownię praktycznie w każdym kraju Unii Europejskiej, są one ze sobą połączone dla lepszej przepustowości właśnie za pomocą sieci szkieletowej. Brak zasilania dla głównego punktu obsługi tej magistrali spowodował brak dostępu do danych na serwerach zamieszczonych w OVH.
Przed 11:00 przywrócono sprawność


Pracownicy firmy EDF oraz OVH pracują 24 godziny 7 dni w tygodniu. Jest to wymagane jak widać z nieprzewidywalności różnych dostawców oraz zdarzeń losowych jak awaria jednocześnie dwóch linii zasilających. Pracownicy EDF poinformowali że udało im się przywrócić wymagane napięcie w jednej z linii energetycznych a pracownicy OVH uruchomili generator prądu który zrównoważył brak zasilania z drugiej linii energetycznej. Te działania pozwoliły na przywrócenie działania głównej sieci światłowodów sieci OVH.
Jak się chronić przed takimi przypadkami ?


Jest tu ogromny dylemat. Praktycznie żadne rozwiązanie nie daje nam 100 % gwarancji bezawaryjności. Przypadek OVH pokazuje jak wiele mniejszych firm korzystających z usługi hostingu miało przerwę w działaniu stron internetowych z powodu awarii na liniach energetycznych. Mimo że firma OVH nie ponosi tutaj żadnej odpowiedzialności gdyż ich usługi działały i były dostępne jednak brak dostaw energii zablokował ich pracę. Jednak na tym przykładzie widać efekt skali i koncentracji. Mniejsze firmy korzystają z mniejszych usługodawców którzy dostarczają prąd i zawsze mogą skorzystać z uzupełnień. Duże firmy podpisują kontrakty na dostawy ogromnych ilości energii elektrycznej, jednak przy jednej awarii są narażone na przerwę w działaniu i świadczeniu usług.
Możemy jedynie monitorować i szybko reagować na wynikłe wypadki. Jednak jak mała firma ma monitorować działanie stron internetowych ? W takim wypadku najlepiej skorzystać z usługi monitorowanie aktywności stron internetowych. Usługa ta jest świadczona przez serwis StowarzyszenieSEO.pl , na podstawie oprogramowania firmy deweloperskiej z branży internetowej można uruchomić monitorowanie aktywności strony WWW. Usługa ta polega na stałym sprawdzaniu w określonych odstępach czasu aktywności wskazanej witryny internetowej. W przypadku gdy oprogramowanie wykryje podczas próby wywołania witryny brak odpowiedzi, natychmiast może wysłać e-mail na wskazaną skrzynkę poczty internetowej lub SMS pod wprowadzony wcześniej numer telefonu z informacją o braku działania konkretnego adresu. Usługa jest płatna jednak wartościowy wydatek. Koszty są naprawdę groszowe przy pewności działania naszej witryny.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: