NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Fuzja PKO BP oraz Pekao ?

2017-12-08 11:45:44


Rzeczpospolita


Dziennik Rzeczpospolita dzisiaj czyli 8 grudnia 2017 roku podał do wiadomości na stronach swojej gazety że istniej możliwość połączenia dwóch największych banków działających na rynku Polski. Chodzi o dwa banki których właścicielem jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). Już jakiś czas temu mieliśmy do czynienia z artykułem który informował o połączeniu Pekao z Alior Bankiem którego również jest właścicielem PZU. Tamta wiadomość zdopingowała inwestorów do wyprzedaży udziałów w trzech spółkach Alior, Pekao oraz PZU. Możliwe jest że dziennikarz Rzeczpospolitej chciał powtórzyć sprawdzony zabieg, czyli wpuścić nieprawdziwą informację do obiegu publicznego w czasie osłabienia kursu danej instytucji bankowej aby doprowadzić do głębszej wyprzedaży która zostanie w krótkim czasie odpowiednio skonsumowana przez biegłych inwestorów.
Informacja o możliwym połączeniu PKO BP oraz Pekao nie wywołała negatywnego nacisku na akcjonariuszy spółek należących do PZU. Akcje wspomnianych instytucji finansowych wbrew oczekiwaniom zyskały na wartości. Zamo Pekao jeszcze przed godziną 11:20 dnia 8 grudnia 2017 roku było wyceniane o 2 złote wyżej niż poprzedniego dnia. A trzeba przypomnieć że od początku tygodnia trwała systematyczna wyprzedaż akcji banku co spowodowało spadek z poziomu 132 zł na 123 zł w zaledwie kilka dni.
Fake news Rzeczpospolita


Bank PKO BP praktycznie natychmiast zdementował informacje podawane na łamach gazety Rzeczpospolita. Do publicznej wiadomości została podana informacja że nie są prowadzone żadne rozmowy ani prace dotyczące ewentualnej fuzji. Jeśli oświadczenie banku na Twitterze jest prawdziwe to znaczy że dziennikarz Rzeczpospolitej podał do informacji publicznej niesprawdzone informacje. Dziennikarz w swoim artykule powoływał się na swoje źródła w obu bankach. Podał również informacje kto zostałby nowym prezesem w nowo powstałej instytucji finansowej oraz kto by zarządzał radą nadzorczą.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: