NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Państwowa administracja ma awarię

2018-06-12 14:03:16


Solidna awaria systemów e-usług


W dniu 12 czerwca 2018 roku doszło do poważnej awarii w systemach informatycznych Polski cyfrowej. Od samego rana nie działały podstawowe i zarazem kluczowe usługi państwa cyfrowego. Najważniejsze systemy które nie działały to CEPIK, Profil Zaufany oraz ePUAP. To za pomocą tych narzędzi Polacy najczęściej potwierdzają swoją tożsamość w internecie. Również strony rządowe takie jak obywatel.gov.pl również nie odpowiadały na zapytania internautów.




Awaria trwała do samego rana


Już we wczesnych godzinach porannych było wiadomo że systemy teleinformatyczne Polski cyfrowej mówiąc kolokwialnie „leżą”. Internauci nie mogli za pomocą usług cyfrowych dokonywać podstawowych czynności związanych z potwierdzaniem ich tożsamości. Pierwsze systemy ponownie zostały uruchomione dopiero po godzinie 13:00. W tym czasie zostało wydane wstępne oświadczenie o połowicznym zagaszeniu pożaru.




Nadal nie wiadomo co się stało


Nadal są przywracane strony internetowe rządu oraz te które obsługują sprawy obywateli. Urzędy informują o awarii oraz o trwających pracach naprawczych. Do tej pory nie wiadomo co było przyczyną wystąpienia tak dużego paraliżu cyfrowej Polski. Gdy technicy zakończą przywracanie stron internetowych oraz ich funkcjonalności będą dopiero mieć czas na zbadanie przyczyn z których wynikła awaria.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: