NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Czy NBP będzie kupować akcje i obligacje Polskich spółek ?

2017-10-10 22:58:27

NBP

Narodowy Bank Polski według niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej mógłby otrzymać pozwolenie na skupowanie akcji oraz obligacji korporacyjnych z Polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W niektórych krajach takich jak Japonia takie działania są na porządku dziennym. Bank jako duża instytucja finansowa w celu pomnażania powierzonego mu majątku inwestuje w niektóre perspektywiczne firmy wykupując część dostępnych akcji lub inwestując w obligacje korporacyjne tej spółki. W ten sposób NBP mógłby stać się współwłaścicielem wielu prywatnych firm takich które przynoszą stałe spore zyski i są obecne na GPW.

GPW

Giełda Papierów Wartościowych która mieści się w Warszawie jest również spółką akcyjną. Część akcji posiada skarb Polskiego państwa, a resztę różne instytucje oraz inwestorzy prywatni. Na parkiecie GPW są publikowane notowania około 500 spółek (Stan na czerwiec 2017 rok). Większość z nich przynosi spore stałe zyski które są dzielone między właścicieli akcji. Tak właśnie zarabiałby NBP na zakupie akcji. Jest to sensowna i klarowna inwestycja szczególnie gdy pieniądze będą zarządzane przez specjalistów z dziedziny inwestycji.

Akcje

Akcje spółek kapitałowych to forma zdobywania kapitału przez spółki które są obecne na GPW. Właściciele spółek często poszukując kapitału na modernizację lub rozbudowę parku maszyn lub infrastruktury inwestorów. Najprostszą wersją jest wejście na GPW. Tam otrzymujemy dostęp do licznej reprezentacji inwestorów która chętnie zakupi wartościowe udziały szukając w tym zysku.

Obligacje Korporacyjne

Obligacje korporacyjne to inna wersja zapożyczania się spółek kapitałowych niż sprzedaż udziałów. Sprzedaż udziałów wiąże się z zbyciem części praw majątkowych do danej spółki oraz zmniejszenie kontroli nad jej działaniami. Przy zmniejszającym się udziale w głosowaniu jednostki która zbudowała firmę do głosu dochodzą inwestorzy którzy mogą całkiem inaczej postrzegać przyszłość firmy. Aby nie utracić kontroli poprzez sprzedaż udziałów w formie akcji część przedsiębiorców emituje obligacje korporacyjne. Jest to papier dłużny określony czasem w którym należy go wykupić. To alternatywna forma pożyczania kapitału przez formę prawną na realizowanie swoich celów inwestycyjnych.

Podsumowanie

W przypadku gdy NBP otrzyma zgodę na inwestowanie w akcje oraz obligacje korporacyjne powstanie duża nowa siła na GPW która będzie mogła skupować wartościowe spółki do swojego portfela. Przy wykupie spółek które co roku dzielą się z akcjonariuszami zyskiem w postaci dywidendy, NBP zyska dodatkowe stałe źródło pieniędzy. Jest to pozytywny wydźwięk inwestycyjny który również pomoże spółkom które debiutują na GPW.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: