NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Orlen chce kupić Energę

2019-12-05 19:00:00

Orlen wzywa do sprzedaży akcji Energa S.A.

Spółka akcyjna Orlen nadal ma ostre zęby. Właśnie opublikowano wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji grupy energetycznej Energa S.A. To kolejne planowane przejęcie i to w tym samym roku. Przypominamy jedynie że Orlen przeprowadza już jedno przejęcie a mianowicie swojego konkurenta z rynku spółkę Lotos. Tym razem jednak Orlen kupuje trzecią co do wielkości spółkę stricte energetyczną.

Orlen sam w sobie już wytwarza energię elektryczną i sam zajmuje 3 miejsce pod względem produkowanej mocy. Ale nie zalicza się do portfela spółek energetycznych gdyż do tej pory był definiowany jako producent paliw oraz wyrobów ropopochodnych. Jednak przygotowując się do zmian klimatycznych do których trzeba się odpowiednio przygotować spółka Orlen w krótkim czasie pozyskała jednostki wytwarzające prąd w ilościach hurtowych.

Zaproponowana w wezwaniu cena to 7 złotych. To dobra oferta gdyż w dniu opublikowania wezwania do sprzedaży akcji grupy Energa ich wycena jest na wysokości 6,78 zł przy wartości nominalnej 10,92 zł. Orlen chciałby zakupić maksymalną dostępną pulę udziałów czyli 100 % aby w pełni przejąć Energę. Jednak w przypadku braku takiej możliwości, wystarczy że uda się pozyskać 66 % akcji co da większościowy pakiet który umożliwi sprawne zarządzanie spółką.

Na wykup trzeba będzie poczekać do 31 stycznia 2020 roku. Ogłoszenie wezwania jest jedynie informacją publiczną. Na przejęcie musi wydać jeszcze zgodę odpowiedni urząd antymonopolowy. Ostatecznie musi się znaleźć odpowiednia liczba akcjonariuszy chętnych sprzedać akcje po cenie z wezwania. Jednak do czasu wykupu udziałów mamy jeszcze półtora miesiąca czasu. To dużo dni podczas których wycena może się zmienić szczególnie że akcjonariusze wiedzą jak działa wezwanie na wykup udziałów. Ceny potrafią podwoić swoje wartości. Tak jak to miało miejsce podczas wykupu udziałów spółki biotechnologicznej Biotom przez Chińskie fundusze inwestycyjne.

Zakup spółki Energa S.A. To uzupełnienie aktywów wytwórczych której już posiada Orlen. Obecnie spółka sama wytwarza już ponad 8 TWh rocznie. Aktywa które planuje zakupić to dodatkowe 4 TWh rocznie. Po połączeniu Orlen będzie produkował 12 TWh w skali roku. W woli przypomnienia, w Polsce w 2018 roku wyprodukowano 170 TWh energii elektrycznej.

Energa S.A. Posiada sporo aktywów wytwórczych z czego ponad 56 to odnawialne źródła energii. Najwięcej z tych aktywów to elektrownie wodne których jest aż 46 budowli. Do tego w aktywach jest też 5 farm wiatrowych oraz dwie farmy fotowoltaiczne. Energa działa tez na rynku ciepłowni, posiada dwie ciepłownie oraz 4 elektrociepłownie. Energa jest też właścicielem elektrowni konwencjonalnej w Ostrołęce. Łącznie Energa posiada 7 aktywów wytwórczych opartych o węgiel.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: