NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Asseco przejęte

2020-01-01 15:03:00

Cyfrowy Polsat kupił Asseco Poland S.A.

Zgodnie z komunikatem prasowym przekazujemy do informacji publicznej zmiany jakie zaszły w spółce z gałęzi gospodarki IT Asseco Poland S.A. Zygmunt Solorz-Żak za pośrednictwem swojej firmy Cyfrowy Polsat S.A., oraz spółki córki Reddev Investments Limited, przejmuje 18 178 milionów akcji dających nowemu właścicielowi aż 21,9 % w kapitale spółki co zatem idzie również tyleż procent głosów na walnym zgromadzeniu. W transakcji uczestniczy również druga firma z przewagą w udziałach Zygmunta Solorza-Żaka, Reddev Investments Limited przejmuje jedną piątą wspomnianych udziałów z zastrzeżeniem iż Cyfrowy Polsat może wykupić te udziały w czasie do 10 dni od rozliczenia transakcji oraz do wypłacenia wynagrodzenia spółce inwestycyjnej za zakup akcji w ogłoszonym wezwaniu. Po transakcji podliczono jej wartość. Cyfrowy Polsat wraz z Reddev Investments Limited wyłożyły nastół aż 1,17 miliarda złotych w celu wykupu udziałówzgłoszonych do wezwania na skup o którym pisaliśmy klika dni temu.

Dlaczego Cyfrowy Polsat kupuje firmę z dziedziny IT ?

To pytanie jest zadawane na różny sposób od czasu ogłoszenia wezwania na udziały firmy Aseco Poland S.A. Widocznie Cyfrowy Polsat S.A., chce poszerzyć zakres swoich usług. Lub też widzi możliwości synergii rozwoju telewizji w połączeniu z spółką o dużym doświadczeniu w IT a szczególnie w produkcji oprogramowania. Świat nieustannie kieruje się do przestrzeni internetowej, dlatego Cyfrowy Polsat szukając nowych możliwości lub nawet widząc nowe perspektywy zadziałał zgodnie z opiętą strategią, a efekt to zakup udziałów stanowiących o możliwości samodzielnego kierowania spółką.

Dlaczego 21,9 % udziału w kapitale daje możliwość samodzielnego decydowania o spółce ?

Takie działanie jest możliwe głównie w spółkach kapitałowych. W przypadku dużego rozdrobnienia kapitału spółki na wielu udziałowców, każdy z nich otrzymuje odpowiedni procent akcji zgodny z udziałem w kapitale zakładowym. Osoba lub firma inwestycyjna która posiada największy pakiet ma prawo stanowić główne skrzypce w spółce tylko bo pozostali akcjonariusze mają zaledwie po kilka setnych procenta lub co najwyżej kilka procent. Dlatego w tym przypadku nie trzeba mieć powyżej 50 % w udziałach spółki.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: