NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Przerwy w działaniu banków

2020-02-10 08:01:00

Aktualizacja systemów IT w bankach

Miniony weekend ósmego oraz dziewiątego lutego 2020 roku, był obfity w porównaniu do poprzednich sobót i niedziel. Chodzi o przerwy w dostępie do usług bankowych. W omawiany weekend aż 4 banki przeprowadzały aktualizację swoich systemów IT odpowiedzialnych za obsługę aplikacji bankowych jak i obsługę dostępu do pieniędzy. Nie wszystkie ale niektóre z banków, które podjęły w weekend akcję aktualizacji oprogramowania, uniemożliwiły swoim klientom dostęp do gotówki w formie wypłat z bankomatów oraz poprzez płatności kartami.

Klienci banków powinni pamiętać sytuację z 2019 roku gdy to wszystkie banki dostosowywały się do dyrektywy Unijnej w kwestii zabezpieczeń bankowości elektronicznej oraz podwyższenia bezpieczeństwa w trakcie logowania do banku wprowadzając dwustopniowe logowanie lub nawet zapisywanie ustawień komputera czy laptopa z którego logujemy się najczęściej do naszego konta bankowego. Niestety w tym czasie większość Polaków była pozbawiona dostępu do swoich środków oraz kont bankowych.

To niestety skutkuje dość sporym ograniczeniem dostępu do własnych środków pieniężnych. Takich sytuacji jest znacznie więcej. Każdy bank musi aktualizować swoje oprogramowanie głównie w celu zapewnienia wystarczającego stopnia bezpieczeństwa. Jednak co z ludźmi którzy muszą skorzystać z swoich pieniędzy by dokonać płatności. Postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi z bliska, zastanawiając się jak można sobie z takim problemem poradzić.

Najprostszym rozwiązaniem jest trzymanie niewielkiej gotówki przy sobie w celu posiadania niewielkiej rezerwy na takie wyjątkowe sytuacje. Innym rozwiązaniem jest posiadanie konta w kilku bankach. Jednak to rozwiązanie ma swoje wady. Jak wiadomo od 2016 roku, banko zostały obciążone dodatkowymi wymogami oraz obłożone specjalnym podatkiem. Skutek tego taki że koszty którymi zostały przez rząd obarczone instytucje finansowe zostały przerzucone na klientów w formie opłat za konta oraz podwyższone oprocentowanie przy kredytach. Od tego czasu w większości banków zniknęły darmowe konta osobiste. To oznacza że posiadając kilka kont na wszelki wypadek, jesteśmy zmuszeni do opłacania zdublowanych opłat bankowych za prowadzenie naszych rozliczeń. Kolejnym problemem jest fakt że nie wiadomo kiedy i jaka grupa banków będzie dokonywać kolejnych aktualizacji oprogramowania IT. Przez tą niewiadomą próba ominięcia problemu za pomocą kilku kont bankowych w różnych instytucjach finansowych mija się z celem. Może się bowiem okazać że akurat te banki w których mamy swoje konta będą tego samego dnia przeprowadzać aktualizację systemów IT.

W czasie gdy mamy dostęp do papierowego pieniądza nie ma jeszcze jakiegoś większego zagrożenia. Banki informują z wyprzedzeniem o przeprowadzanych akcjach konserwacji systemów oraz aktualizacji oprogramowania IT. Pozwala nam to na przygotowanie się do takiego weekendu i pobranie wcześniej z bankomatów lub kasy banku odpowiedniej ilości gotówki. Niestety politycy coraz częściej mówią o zlikwidowaniu gotówki w celu uszczelnienia systemu fiskalnego oraz wyeliminowania kosztów związanych z obsługą papierowego pieniądza. Ja mimo ogólnej informatyzacji, nie widzę Polski bez papierowego pieniądza szczególnie w sytuacji gdzie klienci różnych banków co kilka tygodni nie mają dostępu do swoich pieniędzy.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: