NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Orlen i PGNiG razem ?

2020-09-06 07:33:00

Orlen S.A., i aspiracje

Grupa kapitałowa ORLEN S.A., to nie tylko rafinerie ale również kilka spółek zależnych, których działanie jest oparte o współpracę z jednym z największych w Polsce dostawców paliw na rynek hurtowy jak i detaliczny. Spółka Orlen posiada obecnie jedną z największych sieci dystrybucji paliw w segmencie detalicznym. Jednak to nie powstrzymuje władz ORLEN S.A., od chęci przejęcia drugiego gracza na Polskim rynku, tutaj mowa o spółce LOTOS S.A. W tym temacie wypowiedział się już UOKiK oraz Komisja Europejska i wydaje się że do przejęcia dojdzie gdyż w ostatnim czasie do mediów dotarły informacje o podpisaniu porozumienia między spółkami oraz głównym akcjonariuszem czyli Skarbem Państwa (obecnie: Ministerstwo Aktywów Państwowych), na temat wykupu udziałów w Lotos S.A.

Nie przerywając dalszej drogi ekspansji w krótkim czasie po ogłoszeniu decyzji o przejęciu Lotos S.A., spółka Orlen S.A., poinformowała o chęci przejęcia grupy kapitałowej o nazwie Energa S.A. W tym przypadku o przejecie było znacznie łatwiej i już w kwietniu 2020 roku Orlen S.A., stał się właścicielem 80 % udziałów w spółce Energa S.A. To milowy krok, który pozwala stworzyć perspektywy dla spółki handlującej głównie paliwami. W dobie transformacji gospodarki z spalinowej na elektryczną to doskonałe posuniecie w celu zapewnienia bytu firmie Orlen S.A. W przypadku braku takich strategicznych decyzji Orlen S.A., mógłby mieć problemy w najbliższej przyszłości gdyż na ulicach pojawia się coraz więcej pojazdów elektrycznych, które wypierają powoli ale jednak skutecznie pojazdy spalinowe. Oczywiście taka transformacja będzie trwała około 15 do 20 lat, jednak podjęte dziś decyzje będą owocować na przestrzeni następnych lat i pozwolą gładko przejść transformację.

Tuż po przejęciu Energa S.A., spółka Orlen S.A., poinformowała o chęci przejęcia PGNiG S.A. Ostatnia z wymienionych spółek odpowiada za zabezpieczenie Polski w gaz sprowadzany z różnych kierunków do naszego kraju. PGNiG S.A., również odpowiada za poszukiwanie i wydobycie gazu oraz ropy naftowej co doskonale wpisuje się w plany ORLEN S.A. Spółka która do tej pory handlowała głównie paliwami oraz produktami powiązanymi ze swoją główną działalnością przejmując w przyszłości PGNiG S.A., wraz z już przejętą firmą Energa S.A., może tworzy silną grupę kapitałową, która stworzy synergię między wszystkimi swoimi usługami, które świadczy. Jednocześnie poszerza portfel klientów i wchodzi na nowe rynki co bardzo dobrze buduje przyszłość spółki.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: