Porozumienie klimatyczne z Paryża
W 2015 roku w grudniu w Europejskim mieście Paryż znajdującym się w Państwie Francja doszło do zjazdu czyli spotkania przedstawicieli 190 państw naszej planety. Spotkanie zostało zainicjowane przez najmniejsze państwa które istnieją na najmniejszych wyspach ulokowanych na morzach oraz oceanach. To właśnie te najmniejsze państwa są najbardziej poszkodowane przez obecne ocieplenie się klimatu. Ich niewielka powierzchnia terytorium od kilku lat sukcesywnie jest pomniejszana przez stale podnoszący się poziom wody. A to sugeruje że pogłoski które przez ponad dwadzieścia lat były omawiane przestają być traktowane jako nic niewarte plotki. Twarde fakty otworzyły oczy niedowiarkom i na wskutek tych rozmów doszło do stworzenia porozumienia na tle którego wszystkie państwa naszego świata zdecydowały się na stopniowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Warunki porozumienia
Aż 190 państw naszego globu postanowiło o globalnym porozumieniu. Jest to pierwsza taka umowa która ma być przestrzegana przez wszystkie kraje naszej planety. Zobowiązują one się poprzez ratyfikację umowy do działań na rzecz niedopuszczenia do przekroczenia o 1,5 stopnia Celsjusza, temperatury która była notowana przed erą industrialną czyli przed 1990 rokiem. Cel ten jeśli zostanie osiągnięty, ma być doskonałym punktem wyjścia do obniżenia temperatury naszej planety.
Ratyfikacja porozumienia
Proces ratyfikacji trwa od początku 2016 roku. Kolejne kraje przeprowadzają proces ratyfikacji porozumienia wewnątrz własnych parlamentów. Aby umowa weszła w życie zgodnie z planem czyli w 2020 roku, musi być ratyfikowana przez minimum 55 państw które łącznie są odpowiedzialne za 55 % emisji zanieczyszczeń do atmosfery naszej planety. Gdy progi zostaną osiągnięte, umowa automatycznie zostanie rozszerzona na pozostałe kraje które nie zdążyły ratyfikować dobrowolnie umowy. W efekcie będą one gorzej odbierane na forum międzynarodowym a w przyszłości będzie też to decydowało o innych umowach zawieranych między państwami.
Obecny postęp ratyfikacji
Do dnia 30 września 2016 roku, umowę ratyfikowało już 61 państw które odpowiadają za 47,79 % ogólnych zanieczyszczeń. Można ogłosić ogromny sukces gdyż dwa największe państwa naszej planety które odpowiadały łącznie za 40 % emisji CO2, ratyfikowały porozumienie w lipcu. Pozostałe 59 krajów to te które postulowały za zorganizowaniem spotkania wszystkich krajów i przedstawiały problem i skutki jakie odczuwają na własnej skórze. Do pełnej ratyfikacji zostało już naprawdę niewiele. Indie które odpowiadają za 6% emisji gazów cieplarniach poinformowały że ratyfikują porozumienie z Paryża w październiku 2016 roku. Na podobnej drodze do ratyfikacji jest Unia Europejska która odpowiada za kolejne 12 % emisji CO2 do atmosfery.
Unia Europejska chce jednomyślnie przyjąć proces ratyfikacji dlatego nie będzie czekać aż każde z państw członkowskich zechce ratyfikować porozumienie. Prezydencja Słowacka, chce uprościć proces i przeprowadzić go na poziomie Parlamentu Europejskiego co znacznie skróci proces i spowoduje że cała Unia Europejska jednocześnie ratyfikuje porozumienie z Paryża. Gdy UE ratyfikuje wspomniane porozumienie, umowa wejdzie w życie. Jest to spowodowane przekroczeniem progów ratyfikacji czyli zgromadzenia 55 państw które podpisały umowę i zgodziły się na jej wprowadzenie i przekroczenie 55 % emisji gazów cieplarnianych. Gdy te warunki zostaną wypełnione, wszystkie kraje będą musiały wprowadzać pod presją ograniczenia w emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET