Historia przejęcia Pekao S.A
To największa transakcja w sektorze bankowym w ostatnich latach. Przejęciu podlega 32,8 % akcji banku Pekao S.A. Stroną sprzedającą jest Włoski UniCredit, który ze względu na kłopoty finansowe z rodzimego rynku został zmuszony do wyprzedaży majątku zagranicznego. To zdarzenie doskonale wpisuje się w akcję repolonizacji sektora bankowego w Polsce. Obecnie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), stawiała takie chęci podczas wyborów oraz bezpośrednio tuż po ogłoszeniu wyników głosowania. Za pieniądze pochodzące z PZU i PFR skarb państwa Polskiego sfinansował jedną z obietnic składanych wyborcom. Państwo samo w sobie nie miało możliwości przeprowadzenia takiej transakcji. Dlatego rząd postanowił włączyć Polski Fundusz Rozwoju w operację przejęcia akcji które zostały wystawione na sprzedaż przez Włoskiego właściciela. PZU jako największa grupa kapitałowa w Polsce posiadała część środków potrzebnych do przejęcia ale w puli znajdowały się udziały o znacznie większej wartości. Dlatego do przejęcia został dopuszczony PFR.
Dlaczego PZU kupuje akcje banku Pekao S.A. ?
Głównym powodem jest chęć zwiększenia udziału Polskiego kapitału w sektorze bankowym. Dzięki zachowaniu przewagi rodzimego kapitału w bankach działających na terenie naszego kraju, obywatelom i rządzącym wydaje się że będą mieć większy nadzór nad działaniami bankowców. Jednak to tylko mrzonki. Skarb państwa Polskiego bezpośrednio jest udziałowcem tylko w kilku bankach. W pozostałych władzę posiadają prywatni inwestorzy i duże korporacje. Tutaj przykładem może być sam bohater ostatnich wydarzeń czyli Pekao S.A. Bank ten będzie teraz we władzach posiadał przedstawicieli PFR oraz PZU. Osoby te będą podejmować decyzje które są na rękę właśnie tym instytucjom. Rząd posiada nadzór nad PZU i PFR, ale nie posiada bezpośredniego nadzoru nad osobami oddelegowanymi do zarządu Pekao S.A.
PZU po przejęciu akcji Pekao, staje się największą grupą finansową na terenie Europy Wschodniej. W swoim portfelu posiada już Alior Bank, teraz razem będzie posiadać aż dwa banki. Łączna suma grupy kapitałowej PZU, Pekao oraz Alior banku to 360 miliardów złotych.
Dlaczego PFR kupuje akcje Pekao S.A. ?
Polski Fundusz Rozwoju to stworzony organizm przez partię PO za swoich rządów. Po przejęciu władzy przez PiS, poprzednia instytucja została przekształcona w PFR ale spełnia nadal te same funkcje. Ma za zadanie inwestować w wartościowe przedsiębiorstwa które będą przynosić dochód z dywidend na dalsze cele akwizycyjne. Nadzór nad PFR sprawuje minister rozwoju czyli Mateusz Morawiecki. PFR zostało do działań przejęcia udziałów w Pekao dopuszczony warunkowo. Z uwagi na zbyt niskie rezerwy PZU, wymagany był wspólnik który mógłby zgromadzić dodatkowe fundusze na sfinalizowanie zakupu pełnego pakietu który trafił na sprzedaż. Ciekawostką jest fakt że PFR sam w sobie nie dysponował odpowiednią ilością pieniędzy aby zamknąć transakcję. Dlatego PFR zadłużył się pod zastaw zakupowanych udziałów w innym Polskim banku czyli PKO BP.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET