Historyczna zmiana w układzie energetycznym Polski
Polska jako pierwszy kraj z regionu Europy środkowej podpisała za pomocą państwowej spółki kapitałowej PGNiG wieloletni kontrakt na stałe dostawy gazu do Polskiego gazoportu znajdującego się w Świnoujściu. Gazoport w Polsce połączony jest z magazynem oraz instalacją do re-gazyfikacji gazu który przypływa w formie skroplonej na pokładzie statków specjalnie przystosowanych do przewożenia skroplonego gazu. Do tej pory Polska była uzależniona od stałych dostaw gazu ze strony Rosyjskiej. Jednak przez stosowanie przez Gazprom zawyżonych stawek surowca staje się coraz mniej dogodnym partnerem. Mimo że PGNiG zamierza jeszcze przez pięć lat współpracować z Gazpromem, do wygaśnięcia do tej pory zawartej umowy gazowej, to już teraz spółka szuka innych źródeł na pozyskanie cennego surowca.
Inne źródła gazu niż Rosja
Polska przy pomocy PGNiG od kilku lat skutecznie dywersyfikuje źródła pozyskiwania cennego surowca jakim jest gaz. Od momentu uruchomienia gazoportu w Świnoujściu, mamy możliwość przyjmować gaz z dowolnego kierunku. W tym czasie zostało podpisanych kilka umów na dostawy gazu z różnych zakątków świata.
Gazoport to za mało
Jeden gazoport to za mało by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi. Nasza Polska instalacja pokrywa zapotrzebowanie na gaz w naszym kraju zaledwie w 1/4. Oznacza to że jest to doskonałe źródło dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca. Ale nadal potrzebujemy kolejnych stałych źródeł takich które są reprezentowane przez gazociąg. Takie instalacje są kłopotliwe w budowie która trwa wiele lat. Ale nasz kraj potrzebuje dodatkowych kierunków pozyskiwania surowca w celu zmniejszenia wpływu gazu z kierunku Rosyjskiego.
Kontrakt podpisany i ?
Podpisany kontrakt którym wczoraj pochwalono się w wieczornych wiadomościach jest zawarty na pięć lat. Przewiduje on dostawy gazu na łączna sumę 800 milionów metrów sześciennych surowca. Dostawy mają mieć formę stałą. Gaz będzie trafiał do Świnoujścia z okolic zatoki Meksykańskiej gdzie znajduje się jedyny terminal eksportowy LNG Stanów Zjednoczonych Ameryki.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET