NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Orlen chce skupić akcje Energa S.A.

2020-09-28 08:10:00

Kolejny krok w przejęciu Energa S.A. ?

Grupa Orlen S.A., już 30 kwietnia 2020 roku została właścicielem 80 % udziałów dających 85 % głosów na walnym zgromadzeniu w Grupie Energa S.A. Już w tamtym momencie można było przypuszczać że Orlen S.A., będzie starać się całkowicie przejąć władzę w spółce, gdyż w komunikacie z dnia 30 kwietnia 2020 roku, zostało wspomniane że będą podejmowane dalsze decyzje co do udziałów pozostających w obrocie. Dnia 21 września 2020 roku, spółka Orlen S.A., opublikowała wezwanie do zapisywania się na pozostałe w wolnym obrocie udziały w spółce Energa S.A. Jednocześnie poinformowano o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym to większościowy udziałowiec (80 % Orlen S.A.), będzie starać się uzyskać zgodę na skup wszystkich akcji oraz zdjęcie Energa S.A., z GPW (Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie). Oznacza to że jeśli proces skupu akcji uda się przeprowadzić w całości, to Energa S.A., zostanie zdjęta z GPW i pozostanie jedynie własnością spółki Orlen S.A.

Zapisy na akcje będą prowadzone od dnia 9 października 2020 roku, do 20 listopada 2020 roku.

Jeśli spółce Orlen uda się wykupić minimum 10 % udziałów może wezwać do przymusowego skupu udziałów pozostałych akcjonariuszy.

Gdy Orlen S.A., skupi wszystkie udziały, zdejmie spółkę Energa S.A., z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zostając jedynym właścicielem. Oznacza to że wszelkie zyski płynące z obrotów i działań Energa S.A., będą pozostawać w Grupie Orlen S.A., i będą stanowić zyski dla akcjonariuszy Orlenu.

Mimo płynących pozytywnych informacji o działaniach akwizycyjnych Zarządu Orlen S.A., akcje tej spółki od marca 2020 roku stale tracą na wartości. Kroplą, która przelała czarę mogła okazać się informacja o zmniejszeniu sumy pieniędzy przeznaczonych na dywidendę dala akcjonariuszy. W roku 2020, spółka Orlen wypłaciła jedynie 1 zł na każdą jedną akcję, a w poprzednim roku było to aż 3,50 zł na każdą jedną akcję. To oznacza że akcjonariusze z swojej inwestycji otrzymali mniej niż 1/3 w stosunku do poprzedniego roku. Akcjonariusze kupujący udziały przed marcem 2020 roku wydali na swoje akcje ponad 90 zł, obecnie wartość tych aktywów to niecałe 50 złotych za jedną sztukę. Oznacza to że utrata wartości udziałów jest bliska 45%, przy tak niskich dywidendach odrabianie straty może być liczona w długich latach, a spółka ma zamiar inwestować jeszcze w PGNIG. To kolejny spory wydatek wpływający na uszczuplenie dywidendy w następnym roku rozrachunkowym. Nawet pełne przejęcie zysków z Energa S.A., może nie podnieść wystarczająco zysku netto, który mógłby zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

W tym pryzmacie nawet program Orlen w portfelu przeznaczony dla inwestorów indywidualnych może nie być w stanie podnieść atrakcyjności udziałów w Orlen S.A. Przypomnijmy że posiadając minimum 50 udziałów w Orlen S.A., inwestor indywidualny nabywa prawo do posiadania karty Orlen w portfelu dzięki czemu może uzyskać zniżkę na paliwa od 10 do 15 groszy na zatankowanym litrze oraz rabat na produkty ze sklepu.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: