NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Lokaty przestały przynosić zysk dla oszczędzających

2023-03-20 10:16:00

Lokaty przestały przynosić zysk dla oszczędzających

Już od kilku lat mamy bardzo niskie stawki procentowe na lokatach bankowych. W czasie po pandemicznych, stopy procentowe zostały obniżone do niemal zera. Wraz z tym zabiegiem, obniżone zostały stawki oprocentowania na lokatach terminowych. Najczęściej w latach 2020 i 2021, lokaty były oprocentowane stawkami od 0,01 do 0,10 % w zależności od banku. Przy celu inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego celującego w 2,5 % rocznie, takie stawki nie goniły nawet inflacji.

Na nieszczęście, ponad 60 % Polaków, potrafi tylko przy pomocy lokaty oszczędzać. Jest to utarte już w psychice Polaków, szczególnie tych dorosłych, że bank i lokata to jedyna forma bezpiecznego oszczędzania na czarną godzinę. Problem tylko jest taki, że gdy oprocentowanie na lokacie nie goni nawet inflacji to oszczędności realnie tracą na wartości.

Inflacja zmusiła radę RPP do podwyższenia stóp procentowych

Podwyższona inflacja od 2019 roku, zmusiła rząd i Radę Polityki Pieniężnej (RPP), do zmiany polityki monetarnej w Polsce. Czas niskich stup procentowych musiał się zakończyć. Podwyższona inflacja była obserwowana już w 2018 roku, jednak nikt nie zwracał w tamtym czasie na to uwagi. Wzrost kosztów pracownika od 2016 roku, musiał wywrzeć swoje piętno na cenach towarów i usług. Jednak przez politykę sukcesu i propagandę w TVP1 oraz TVP Info, nikt do 2021 roku nie zauważał rosnących cen. Dopiero w 2019 roku, obywatele zauważyli wzrost cen gdy gospodarstwa domowe kosztem firm zostały obronione ustawowo przed wzrostem ceny energii elektrycznej. Dopiero w listopadzie 2022 roku, RPP, zdecydowała się na podnoszenie stup procentowych, a KNF jednocześnie podwyższył bufor z 2,5 na 5 % przy obliczaniu zdolności kredytowej dla nowo udzielanych kredytów.

Sytuacja po serii podwyżek stóp procentowych nadal nie jest dobra

Stopy procentowe zostały pod wpływem inflacji podniesione z 0,10 % do aż 6,75 % w 12 po sobie następujących skokach. Jednak w tym czasie inflacja CPI dotarła do punktu o wysokości 14,4 % a rzeczywista do 30 %. Banki mimo to nie mają zamiaru podwyższać oprocentowania na lokatach. Jedynie widać krótkie reklamy informujące o lokatach 6 i 8 % ale tylko do ograniczonej ilości gotówki o tylko na nowe środki z limitem czasowym do 3 miesięcy. Następnie, po upływie tego czasu, lokata zostaje zamieniona na standardową z śmiesznym oprocentowaniem w wysokości 1 %. Taka sytuacja to powszechnie stosowany standard. Banki nie rywalizują o kapitał, ponieważ mają tyle klientów, którzy co miesiąc przyjmują na swoje konta wypłaty i tylko część z tych środków wydają, że nie ma potrzeby aby rywalizować wysokim procentem o nowy kapitał, którego nie ma komu pożyczyć.

Dramatem jest utrata wartości pieniędzy odkładanych latami. Niestety, przy obecnej polityce, raczej marne mamy szanse na szybką zmianę sytuacji. Obecnie partia rządząca, stawia na rozdawnictwo i populizm, który doskonale sprzedaje się wyborcom.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: