NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Elektrownia jądrowa od Orlen

2021-12-08 14:23:00

Polska potrzebuje nowych mocy wytwórczych

W ostatnich dniach, informowaliśmy wraz z innymi portalami informacyjnymi o brakach w napięciu rezerwowym wewnątrz Polskiej Sieci Energoelektrycznej. Niedobór mocy zapasowej przekraczał 6 grudnia ponad 1000MW co w konsekwencji doprowadziło do konieczności zakupu brakującej energii elektrycznej aż u czterech sąsiadów z Europy. Dzięki mostom energetycznym oraz umową o współpracy udało się uniknąć sporych problemów z wydolnością naszego systemu energetycznego. Niestety sytuacja może się w następnych dniach powtarzać gdyż warunki pogodowe ograniczają uzupełnianie mocy z źródeł odnawialnych.

Polskie elektrownie oraz system przesyłowy są ze sobą sprzężone. Ogólnie Polska posiada jeszcze spory zapas mocy wytwórczej w postaci elektrowni węglowych. Jednak część bloków energetycznych w obecnym momencie jest awaryjnie wyłączona lub poddawana ważnym remontom. Miks energetyczny jest uzupełniany ze źródeł odnawialnych, jednak warunki pogodowe w grudniu sprawiają że moc dostarczana ze słońca oraz wiatru jest znikoma.

Orlen i Synthos przychodzą z pomocą

Firma Synthos wraz z właścicielem Michałem Sołowow, już wcześniej szukali partnera mogącego pomóc w budowie pierwszego mini reaktora BWRX-300. Jednak dopiero Orlen podjął tą próbę. Orlen musi przygotować się na energetyczną transformację aby nadal być stabilnym dużym koncernem na rynku Europejskim. Wprowadzanie aut elektrycznych jeszcze jest mało odczuwalne, jednak w przyszłości wzrost samochodów elektrycznych bardzo poważnie odbije się na handlu paliwami pochodzącymi z ropy naftowej. Owszem ten proces będzie długi i powolny z uwagi na wysokie koszty wycofywania starych pojazdów a wprowadzania nowych. Jednak z czasem ten trend będzie na tyle widoczny iż dochody Orlenu z tytułu sprzedaży paliw będzie coraz mniejszy.

Obecnie widzimy transformację Orlenu. W jednym z wcześniejszych artykułów opublikowanych na naszej stronie, pisaliśmy o przejęciu firmy energetycznej Energa S.A., oraz chęci przejęcia PGNIG S.A. Także dążenie do zmiany profilu spółki jest widoczne. Z jednej strony przejęcie Energa S.A., daje możliwość wejścia na szeroki rynek produkcji oraz sprzedaży prądu z dużą bazą klientów a jednocześnie daje spore kompetencje na rozbudowę tego segmentu. Dążenie do przejęcia PGNIG S.A., spowoduje że ORLEN, wchodzi również w strefę obrotu gazem w Polsce. A to już ładnie obudowany system, gdyż gdy te wszystkie firmy będą pod jednym zarządem, mogą znacznie obniżyć swoje marże aby końcowy wynik sprzedaży energii elektrycznej był bardzo dobrym źródłem dochodów spółki.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest wyzwaniem, gdyż dopiero zdobywamy kompetencje w tym temacie. Pamiętajmy że Polski rząd od przeszło 20 lat próbuje wybudować pierwszą elektrownię jądrową i niestety poza dużymi kosztami związanymi z zarządem i planowaniem, nie mamy nawet ustanowionego miejsca gdzie ta elektrownia może powstać. Tym czasem mikro reaktory BWRX-300 mogą zrewolucjonizować zarządzanie lokalne dostawami energii i pomóc ustabilizować system energoelektryczny w naszym kraju.


WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: