NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ
Prawo

Wszyscy notariusze w jednym miejscu

2024-02-01 10:43:00
Responsive image

Wszyscy notariusze w jednym miejscu na Prawonet

Prawonet wchodzi na polski Rynek

2024-01-12 12:35:00
Responsive image

Prawonet platforma dla klientów o prawnikach

Kancelaria KWKR doradzała spółce Ailleron przy strategicznej transakcji z Santander Leasing

Responsive image

Klient kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy, spółka technologiczna z grupy Ailleron, podpisał umowę z Santander Leasing, w ramach której wdroży swój system LiveBank w modelu chmurowym. Jak informuje Ailleron w swoim komunikacie prasowym, transakcja ta jest kamieniem milowym w cyfrowych innowacjach i rewolucją, z której klienci Santander Leasing czerpać będą ogromne korzyści.

Jak chronić swoje dane osobowe? Poradnik specjalistów KWKR dla Rzeczpospolitej

Responsive image

Ochrona danych osobowych to dziedzina prawa nadal uznawana za niedostępną dla zwykłego Kowalskiego. Niektórzy wierzą, że konieczność ochrony danych przed dostaniem się w niepowołane ręce, właściwie ich nie dotyczy. Dlaczego każdy powinien zagłębić się w temat ochrony danych osobowych? Między innymi nad tym tematem na łamach najnowszego dodatku Rzeczpospolitej pochylają się specjaliści naszej kancelarii.

KWKR w gronie najlepszych kancelarii prawniczych w Polsce według rankingu "Rzeczpospolitej".

Responsive image

Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej" to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w naszym kraju. Wczoraj odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XXI. edycji plebiscytu. Wśród wyróżnionych kancelarii znalazła się krakowska kancelaria KWKR, wyróżniona łącznie w 4 kategoriach. Jej przedstawiciele kancelarii zdobyli również 4 wyróżnienia indywidualne.

Kryptowaluty a PIT – jak poprawnie rozliczyć waluty wirtualne w PIT-38?

Responsive image

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do 2 maja br. złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Jednak - jak widać po ilości wydawanych w tym temacie interpretacji indywidualnych - zasady opodatkowania tych wartości wirtualnych stanowią nie lada problem. I to nie tylko dla podatników.

Nowy obowiązek sprawozdawczy rad nadzorczych

Responsive image

W związku z wejściem w życie prawa holdingowego w październiku 2022 r. pojawił się nowy obowiązek sprawozdawczy Rad Nadzorczych w spółkach, związany z zamknięciem roku obrotowego 2022.

Wsparcie prawne KWKR przy owocnej inwestycji w start up

Responsive image

Notka prasowa poświęcona inwestycji w start up będący przykładem "circular economy" na polskim rynku.

Nowa instytucja w polskim prawie - o fundacji rodzinnej słów kilka

Responsive image

ℹ W polskim prawie zostanie wkrótce wprowadzona nowa instytucja - fundacja rodzinna 🔵 Czym będzie się charakteryzowała? 🔵 Jakie korzyści będzie ze sobą niosła? 🔵 Kto będzie mógł ją założyć? Na wszystkie te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w naszej prezentacji: Zapraszamy do zapoznania się oraz kontaktu!

Dyrektywa DA-7 – zmiany na rynku e-commerce i wynajmu

Responsive image

Ciągły i dynamiczny rozwój sektora e-commerce jest jednym z powodów, dla których oczekuje się, że organy podatkowe uzyskają nowe kompetencje i dostęp do takich danych, które pozwolą im skutecznie radzić sobie z wyzwaniami w zakresie zwalczania podatkowej szarej strefy. Z tych właśnie względów, już od 1 stycznia 2023, duża część podmiotów prowadzących swoją działalność w Internecie, będzie miała obowiązek sprostać nowym wymaganiom wynikającym z przepisów unijnych.

Jak przygotować się na kontrolę Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w 2023?

Responsive image

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził plan kontroli sektorowych na 2023 rok. Kto znalazł się na liście?Kontroli podlegać będą: podmioty przetwarzające dane osobowe przy użyciu aplikacji mobilnych; podmioty przetwarzające dane osobowe przy użyciu aplikacji internetowych (webowych); organy przetwarzające dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym.

Bezpieczeństwo publikacji w CentrumPrasowe.pl w kontekście śledztwa UOKiK

2023-01-24 17:57:00
Responsive image

Śledztwo UOKiK dotyczącego prawidłowego oznakowania artykułów sponsorowanych w popularnych portalach informacyjnych dostępnych w internecie, rozszerza swoje kręgi zainteresowania. Dlatego publikujemy informację na temat bezpieczeństwa publikacji artykułów sponsorowanych na stronie CentrumPrasowe.pl

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracownika 2023

Responsive image

Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem graficznym, w którym prezentujemy zmiany w prawie - nowelizacji kodeksu pracy 2023. Znajdziecie w niej Państwo wszystkie informacje co zmieni się w tym obszarze w tym roku. Treść w załączniku. Udanej lektury!

Jak wprowadzić spółkę w estoński CIT - webinar

Responsive image

Zapraszamy na webinar odbywający się 1 lutego 2023 - poświęcony wyzwaniom i korzyściom z estońskiego CIT. Prelegentem będzie Associate i doradca podatkowy Radosław Urban z KWKR.

Wiele zmian w prawie pracy w 2023 r.

Responsive image

Senat rozpatrzył już projekt ustawy o zmianie Kodeksu Pracy i niektórych innych ustaw zawierający nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej i uprawnienia do badania trzeźwości pracowników. W tym miejscu przypominamy nasz ostatni tekst dotyczący treści nowelizacji. Teraz czas na decyzję Sejmu co do przyjęcia bądź odrzucenia poprawek Senatu. Sejm ma decydować w tym przedmiocie na posiedzeniu w dniu 13 stycznia 2023 r (będziemy informować o aktualizacjach!).

Co się dzieje z naszymi danymi osobowymi po rekrutacji?

Responsive image

Według najnowszych badań mamy do czynienia ze spadkiem liczby ofert pracy w porównaniu do rekordowego pod tym względem początku roku 2022. Mimo wszystko zmiana pracy to zjawisko bardzo powszechne na polskim rynku. Bierzemy udział w licznych rekrutacjach, a co za tym idzie – przesyłamy wiele życiorysów, portfolio oraz innych dokumentów zawierających nasze dane osobowe. Co później dzieje się z nimi dzieje? Czy w przypadku, gdy nie dostaniemy pracy, powinny zostać usunięte z bazy? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Nowe obowiązki informacyjne dostawców internetowych platform handlowych

Responsive image

Polska ustawa implementująca unijną dyrektywę Omnibus wprowadza nowe definicje oraz nakłada nowe obowiązki informacyjne na dostawców internetowych platform handlowych. Przepisy te wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku.

Nowe zasady pracy zdalnej

Responsive image

Nowela nakłada szereg nowych zobowiązań i przywilejów, które mają na celu zwiększyć wydajność pracownika, a także zapewnić mu większy komfort w czasie świadczenia pracy zdalnej.

Co przyniesie nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym?

Responsive image

Nowela, która od nowa zorganizuje niejedną gminę, ma być przyjęta do końca roku. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Rady nadzorcze na nowo

Responsive image

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie dnia 13 października 2022 roku wywołała niemałe zainteresowanie, gdyż wprowadziła dużo nowości. Jakie to zmiany?

KWKR na łamach "Rzeczpospolitej"!

Responsive image

Z przyjemnością oznajmiamy o kolejnym sukcesie KWKR! Tekst Mariusza Purgała - zwierzchnika działu Compliance w naszej kancelarii ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita". Jest on poświęcony nowym przepisom Kodeksu spółek handlowych

Więcej zmian w estońskim CIT

Responsive image

Od 1 stycznia 2023r. wejdą w życie zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Nowelizacja przepisów w tym zakresie ma na celu przede wszystkim usunięcie wielu wątpliwości interpretacyjnych związanych z estońskim CIT. Większość przyjętych rozwiązań można uznać za korzystne z punktu widzenia podatników – co powinno mieć także przełożenie na dalszy wzrost zainteresowania tą formą opodatkowania.

Fundacja rodzinna, a zmiany w podatkach - specjaliści z KWKR dla serwisu Infor.pl

Responsive image

Projekt (z 28 października 2022 r.) ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego instytucję fundacji rodzinnej niesie za sobą duże zmiany w obrębie wielu już funkcjonujących przepisów. Także przepisów podatkowych. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Nowelizacja ustawy o KRS sprzyja przedsiębiorcom

Responsive image

Już na początku listopada 2022 r. Sejm przyjął poprawki Senatu ws. noweli o Krajowym Rejestrze Sądowym, mającej na celu uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet, zwiększenie dostępu do danych zawartych w KRS, a także rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw Unii Europejskiej. Poprawki dostosowują obecnie obowiązujące w naszym kraju przepisy do prawnych wymogów Parlamentu Europejskiego.

Polska daleko pod względem przyjazności przepisów dotyczących zatrudnienia

2021-02-24 12:36:00
Responsive image

W raporcie zatytułowanym Kadry i Płace eksperci TMF Group porównali główne systemy kadrowo-płacowe, z którymi borykają się firmy w poszczególnych krajach w 77 jurysdykcjach na całym świecie.

Adwokat Mariusz Purgał prelegentem webinaru poświęconego restrukturyzacjom

2020-11-25 15:28:00
Responsive image

W piątek 27 listopada o godzinie 11 adwokat oraz specjalista od prawa upadłościowego – Mariusz Purgał poprowadzi wraz z doradcą restrukturyzacyjnym, Mateuszem Ładygą, webinar „Szybka i skuteczna restrukturyzacja sposobem na uniknięcie upadłości”.

Broszura Rödl & Partner o subwencjach dla firm w tarczach antykryzysowych

2020-11-16 15:11:00
Responsive image

Specjaliści z Rödl & Partner przygotowali kolejną broszurę informacyjną dla korzystających z różnych form dofinansowania działalności w związku z negatywnymi skutkami pandemii. Księgowe i podatkowe skutki ujęcia instrumentów przewidzianych w „tarczy antykryzysowej” to źródło wiedzy, które przedstawia kluczowe zagadnienia związane z rozwiązaniami mającymi na celu ochronę podmiotów gospodarczych przed bankructwem oraz zachowanie jak największej liczby miejsc pracy.

31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

2020-10-29 07:22:00
Responsive image

Znowelizowane przepisy wymuszą zmiany i ułatwią proces inwestycyjny. • 31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nakłada na samorządy obowiązek tworzenia cyfrowych danych wektorowych na potrzeby planowania przestrzennego oraz ich publikację w ogólnodostępnych zbiorach. • Ogólnodostępne dane to wielkie ułatwienie dla geodetów, inwestorów oraz zwykłych Kowalskich zainteresowanych kupnem gruntów. Zmiany w prawie ułatwią i przyspieszą realizację inwestycji. • Gdańsk, Wrocław, Rzeszów czy Łódź to gminy, które nadal nie opublikowały ani rastrowych ani wektorowych danych przestrzennych. Będą miały dwa lata by to zmienić. • Obecnie największym źródłem danych wektorowych jest portal INSPIREHUB, na którym można obejrzeć mapy i pobrać potrzebne dokumenty co dziesiątej polskiej gminy.

Instytut Staszica pracuje nad stanowiskiem i włącza się w proces monitorowania prac legislacyjnych

2020-10-19 14:59:00
Responsive image

Polski rząd stoi przed koniecznością implementowania do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw, wprowadzających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta, a w jej ramach musi stworzyć także dobrze działający system depozytowy obejmujący jednorazowego użytku opakowania po napojach. Eksperci Instytutu Staszica pracują nad stanowiskiem dotyczącym tego systemu, który z założenia musi uwzględniać lokalne uwarunkowania w tym m.in. specyfikę naszej produkcji i modelu sprzedaży detalicznej.

Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie art. 12 ust. 1 ustawy zawartej w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0

2020-10-09 12:05:00
Responsive image

„Nullum crimen sine lege” czyli „wszystko co nie jest zakazane jest dozwolone”. Ta naczelna doktryna prawa karnego gwarantuje, że ci, którzy nie naruszą określonych w nim zasad, nie poniosą negatywnych konsekwencji.

Gdzie mogę postawić naziemny zbiornik paliwa?

2020-09-29 11:13:00
Responsive image

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie możesz postawić zbiornik paliwa (a gdzie jest to zabronione), jak przygotować podłoże oraz jak, w zależności od pojemności zarejestrować zbiornik w UDT.

Do 23 września administracja publiczna musi dostosować strony internetowe do unijnych standardów

2020-09-23 11:51:00
Responsive image

• Do 23 września b.r. podmioty administracji publicznej są zobowiązane do umieszczenia na stronach internetowych deklaracji dostępności według standardu WCAG 2.1 AA. • Deklaracja jest cyfrowym dokumentem sporządzonym według wzoru Ministerstwa Cyfryzacji i zamieszczonym na stronie internetowej. Dokument podlega corocznej aktualizacji oraz po każdej większej aktualizacji strony. • Nowe standardy mają na celu zagwarantowanie dostępu do informacji publicznej przez osoby niepełnosprawne. • Brak dostępności lub nawet samej deklaracji może skutkować nałożeniem kary od 5 do 10 tys. złotych.

Efekt Dunninga-Krugera wyjaśnia, czemu świat jest taki, a nie inny

2020-08-26 17:33:00
Responsive image

Osoby o mniejszych niż przeciętne zdolnościach mają tendencję do przeceniania swoich prawdziwych umiejętności, podczas gdy osoby o zdolnościach wyższych niż przeciętne zwykle nie zdają sobie sprawy, o ile są lepsi. Oznacza to, że niektórzy ludzie są zbyt głupi, by wiedzieć, jacy są głupi, podczas gdy mądrzy ludzie zakładają, że większość potrafi tyle samo, co oni

Polskie sądy w liczbach (INFOGRAFIKA)

2019-10-08 11:46:00
Responsive image

Infografika przedstawiająca najważniejsze dane dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi podpisana

2018-08-02 08:19:00
Responsive image

29 czerwca 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Ustawa wdraża unijną dyrektywę, która ma ujednolicać zasady działalności organizacji zbiorowego zarządzania, jak np. ZAiKS, w krajach UE.

10 najczęstszych błędów w myśleniu o RODO

2018-03-13 14:26:12
Responsive image

Od 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać unijne Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które zastąpi przepisy dotychczasowej ustawy o ochronie danych osobowych. Im mniej czasu pozostało na wdrożenie przepisów RODO, tym większe poczucie chaosu i dezinformacji. Pojawia się wiele wątpliwości i pytań, na które często brakuje rzeczowych odpowiedzi. Czym tak naprawdę jest RODO? Rozwiewamy największe mity dotyczące rozporządzenia.

RODO zmienia Internet. Co czeka użytkowników sieci?

2018-03-05 17:03:37
Responsive image

Kluczowe zmiany, które wprowadza RODO, dotyczą w dużej mierze sieci, dzięki czemu każdy użytkownik Internetu zyskuje narzędzia do świadomego zarządzania swoimi danymi osobowymi.

Likwidacja lokalu a ZAiKS-u i OZZ-y

2018-03-01 11:13:57
Responsive image

Posiadasz umowę z ZAiKS i innymi OZZ-ami i właśnie likwidujesz swój lokal? Przeczytaj czy musisz to zgłosić!

Kara więzienia za niewłaściwe przetwarzanie danych osobowych. Nowy projekt ustawy.

2018-02-27 10:23:43
Responsive image

Nowy projekt ustawy o ochronie danych osobowych, wprowadza karę w wysokości nawet do 3 lat więzienia, za przetwarzanie danych wbrew prawu. Przestępstwo może popełnić każdy, kto w firmie przetwarza dane - członek zarządu spółki, czy szeregowy pracownik. Każdy, kto dopuścił się naruszenia przepisów ustawy.

Muzyka w lokalu bez opłat ZAiKS - porady prawnika

2018-02-23 09:59:54
Responsive image

Wszędzie tam, gdzie znajdują się klienci można usłyszeć muzykę. Jej zadaniem jest nie tylko wrażenie estetyczne, ale również zachęcenie konsumenta do zakupów.

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości

2018-02-22 11:59:20
Responsive image

Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce w związku z wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.

Mecenas Jacek Kowalewski dołącza do Taylor Wessing w Warszawie

2017-12-13 18:34:31
Responsive image

Mecenas Jacek Kowalewski został członkiem zespołów ds. rozstrzygania sporów oraz własności intelektualnej. Doradza klientom lokalnym i międzynarodowym we wszystkich kwestiach prawnych dotyczących tych obszarów praktyki.

Rozwiązanie umowy dożywocia

2017-08-21 13:44:52
Responsive image

Umowa dożywocia pozwala na przeniesienie prawa własności do nieruchomości na drugą osobę. Na jej mocy prawo własności np. do mieszkania, zostaje udzielone w zamian za zapewnienie pierwotnemu właścicielowi prawa do dożywotniego zamieszkiwania w danym miejscu oraz do zaopiekowania się nim przez nowego właściciela. Osoba nabywająca prawo własności powinna także zapewnić poprzedniemu właścicielowi dostęp do mediów, jedzenia, ciepła i ubrań. Przepisy podatkowe traktują umowę dożywocia jako sprzedaż, w związku z czym wysokość świadczeń przysługujących osobie zbywającej się własności jest jego przychodem i podlega opodatkowaniu. Sama umowa natomiast zobowiązuje nabywcę do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

Logo JF Legal w prestiżowym zestawieniu Modern Heraldry

2017-08-20 21:44:06
Responsive image

Identyfikacja wizualna firmy to niezwykle ważny element służący kreowaniu wizerunku marki firmy. Powinna być spójna, wyróżniająca się spośród konkurencji i zapadająca w pamięć. Dlatego właśnie kancelaria prawna JF Legal zdecydowała się powierzyć stworzenie swojego logo znanemu studiu graficznemu Dmowski & Co.

GSW Legal stała się częścią GRATA International

2017-06-05 10:42:11
Responsive image

GSW Legal, polska kancelaria prawna specjalizująca się w obsłudze przedsiębiorstw, stała się częścią GRATA International, międzynarodowej firmy prawniczej wywodzącej się z Kazachstanu. Oznacza to przede wszystkim łatwiejszy dostęp polskiego środowiska biznesowego do wschodnich rynków i inwestycji.

PKO potwierdza: Rozbiórka Rotundy wstrzymana

2017-03-17 17:36:41
Responsive image

Do PKO Banku Polskiego 16 marca br. wpłynęła decyzja nakazująca wstrzymanie wszystkich prac prowadzonych w budynku Rotundy. Bank analizuje dokumenty i ustosunkuje się do decyzji w możliwie najszybszym czasie.

Strategicznie nie tylko o gospodarce

2016-12-09 12:01:21
Responsive image

Już 12 grudnia w podczas Forum dla Wolności i Rozwoju zostaną przedstawione najważniejsze założenia „Strategii dla Polski”. Dokument, który jest efektem wielomiesięcznej pracy grup roboczych, m.in. polityków, ekspertów ze świata biznesu, prawników i naukowców, zostanie przekazany decydentom politycznym

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: